שריר רוני

שנת לידה 25/04/1920
שנת פטירה 15/12/2010
מקום לידה גרמניה
מקום פטירה קיבוץ יקום
בן/בת זוג יצחק
בן זוג יצחק שריר

רוני שריר
רוני נולדה לפני תשעים שנים בעיר דרזדן, גרמניה להוריה רגינה ויוסף טגר. רולו – (רוני) בתם נולדה כאחות קטנה לארבעה בנים בוגרים. המשפחה היתה אמידה ומפנקת ורוני לא הורגלה בעשייה.
תמיד למדה בבתי ספר נוצריים ובכתות ז’ ח’ היתה בת יהודיה יחידה בין כ 40 ילדים נוצרים, על אף זאת הרגישה מקובלת בחברה והיו לה חברים.
במיוחד אהבה טיולי אופניים ביערות, פרחים ואווירת טבע ריגשו אותה, ובעיקר אהבה את חיי תנועת הנוער.
ב 1934, כנערה בת 14 החלה להרגיש את האווירה האנטישמית ברחוב הגרמני והחליטה שעליה לעלות לארץ ישראל. היא שוחחה על כך עם הוריה, ניסתה לשכנעם להצטרף אליה, אך לטענתם הם לא חשו במתרחש. עם זאת, נתנו לה את ברכת הדרך.
רוני יצאה לשנת הכשרה של השומר הצעיר בדרזדן. שם למדו הנערים על ארץ ישראל ובעיקר למדו לעבוד. רוני, למדה עבודות שונות כמו תפירה, סריגה, גזירה. ניסיונה בתחום זה המשיך ושרת אותה במהלך כל שנותיה בקיבוץ.
ב 1935, בהיותה בת 15, עלתה לארץ עם קבוצת ההכשרה שהיתה גם הקבוצה הראשונה של עליית הנוער. הם הגיעו לקיבוץ מזרע בקבוצה זו היה גם הנרי קלאוזנר ז”ל. כגרעין המיועד להקמת קיבוץ ארצישראלי ד’ יצאו לגיבוש והכשרה נוספת בשער הגולן ובמשמר העמק. בעת היותם בשער הגולן הוכרזו רשמית כ”גרעין” עם בוגרי התנועה הישראלים מקן תל אביב ומקווה ישראל, וחברים נוספים ילידי גרמניה כמו פרדי וקופל זכרם לברכה כשכולם יחד חברו להקמת הקיבוץ בחדרה.
את שרי שהיה מהגרעין הישראלי ובוגר מקווה ישראל, הכירה כאשר שובצה למגורים באוהל אחד ביחד עם מומי צירקין ושרי. פעם אחת שרי נזקק לחבישת פצע כלשהו ברגלו, רוני חבשה לו….וכך כנראה התחיל הרומן ביניהם. (במחשבה שנייה, אולי שרי יזם חבלה קלה כדי לזכות בחבישה זו…)
לרוני ושרי נולדו 3 ילדים עירית ועמי שנמנו בין בכורי הקיבוץ ואיתן שצעיר מהם בשנים ספורות.
במהלך שנות חייה בקיבוץ מילאה רוני תפקידים שונים. שנים רבות ניהלה את המתפרה כולל חברות בועדת המשק, כרכזת ענף, והיתה מבין החברות הפעילות בקיבוץ.
בשנים האחרונות נזקקה לעזרה יומיומית אותה זכתה לקבל מאורה המטפלת המסורה שלה. (תודה)
נהוג לומר שהמוות תמיד מפתיע, גם כהוא מסמן פעמיו בבירור – אמש, בגיל תשעים סיימה רוני את חייה. רגעים אלו מלווים ברגשות שלובים של צער ואהבה, דברים שרצינו לומר וטרם אמרנו, וידיעה ברורה שהגיעה עת פרידה מאם וסבתא אהובה.
עירית, עמי, ואיתן, טעמתם יחד עם משפחותיכם – בני הזוג, ילדיכם ונכדיכם טעמו של בית סבים. בזקנתם, סעדתם אתם את הוריכם במסירות, כפי הצורך.
ניצרו בתוככם זיכרונות אלו והמשיכו בדרככם איתם.
רוני, מאז היותך נערה בחרת בדרך לא סלולה שלוותה בבניית קיבוץ יש מאין, כחלק מבניית מדינת ישראל. היי שלום, ונוחי לאחר חייך הארוכים והמאתגרים.

דברי הספד / מירי רצון
יקום, 17.12.2010
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן