פרלמוטר יוסף

שנת לידה 06/07/1912
שנת פטירה 12/03/1989
מקום לידה פולין
מקום פטירה קיבוץ יקום
בן/בת זוג חנה
בן זוג חנה פרלמוטר

יוסף פרלמוטר
יוסף יקירנו,
חלפו חדשים מאז עזבת אותנו. לוינו את מלחמתך לחיים משך זמן ממושך, עד שבא הרגע והמוות נצח אותך., כשם שהוא מנצח בסופו של דבר את כולם.
היום אתה מובא למנוחת עולמים בקיבוצנו – קיבוצך בו חיית ופעלת עשרות בשנים.
הקדמונים בימי קדם היו אומרים שאדם מישראל שאינו מובא לקבר, נשמתו מרחפת בין העולמות ומבקשת תיקון. והנה נשמתך רחפה מעלינו כל החדשים האלו, מאז יום נפטרת וציווית גופתך למדע, למרות שלך לא היה צורך בחיפוש אחר תיקון כי מי כמוך היה שלם בכל מאודו בכל דרכיו ומעשיו, שלם עם משפחתך עם קיבוצך עם פעולתך, אך היא תמשיך לרחף לא לשם חיפוש תיקון, אלא כחלק מאתנו.
אני אישית נזכרת בך רבות.
הרי גם היום מגיעים מכתבים וחוזרים לארכיון, ובשימי אותם לתא של הארכיון דמותך תמיד עומדת בפני, לנגד עיני. אני יודעת שאנו המכירים אותך קיימים, אתה קשור אצלנו במפעל חייך – הארכיון. זהו מפעל גדול, ומבחינת הקיבוץ אין זאת הגזמה. כי איפה מחפשים תעודות, תמונות, או כרזות מהעבר אם לא אצלך?
ומי היה לפני מאורע פנימי או לאומי מקשט את קירות חדר האוכל עם בתזכורות לימים עברו, הקשורות במאורע מסוים – אם זה חג, יום זיכרון ואירוע אחר?
לא רבות ביקרתי בממלכתך, אך בכל פעם שכן ביקרתי לרגל חיפוש חומר זה או אחר, תמיד התלהבתי מעבודת הנמלים שלך. מהחיטוט החיובי בימי העבר ומהתיעוד שלהם.
לא כל אחד זוכה להשאיר אחריו מזכרת כה נכבדה שהדורות הבאים ייהנו ממנה.
ולמשפחה,
אין ניחומים לאבדן בעל, אב וסבא, כי אין תחליף.
תנוחמו בדמותו ובמעשיו של אביכם.
שלום לעפרך יוסף,

דברי הספד / עדנה הירש
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן