פרייס ביאטריס

שנת לידה 27/01/1922
שנת פטירה 29/09/2000
מקום לידה בולגריה
מקום פטירה קיבוץ יקום
בן/בת זוג יצחק
בן זוג יצחק פרייס

ביאטריס פרייס

ביאטריס נולדה בסופיה, למשפחת פררה, ב 27.12.1922. היא גדלה במשפחה מתבוללת, הרחק מחוגים בעלי גוון ציוני, וללא קשר עם תנועות הנוער. בגיל 15 עברה עם משפחתה לעיר שדה, שם חוותה את כניסת הגרמנים לבולגריה. וכך כתבה: הדרכים להמשך מכובד של חיי נסגרו! בתוך חייה בקרב חברה סלונית של קבוצת צעירים יהודים, פגישה עם טלקו גרסיאני, כאיש השומר הצעיר, עוררה בחבריה ובה מחשבות על מפנה בחיים.

בשנת 1940 התחילה ביאטריס בהכנות לעליה לארץ, שכנוע ההורים, גיוס אמצעים, ויצירת קשר עם פעילי עליה. לאחר תלאות הדרך כמעפילה, הגיעה לקבוץ א”י ד’ בחדרה, לימים יקום, בשנת 1943. כאן פגשה את בן זוגה לחיים יצחק פרייס וכאן נולד בנם הבכור אודי ז”ל.

בשנות חייה ביקום עסקה בתחומים רבים: החל מהיותה נציגת הקיבוץ במועצת הפועלים בחדרה, דרך הדרכת נוער, הוראה, חינוך, ספרנית בספריית הילדים, ריכוז ועדת החינוך, ריכוז ועדת הבריאות והקמת אולפן לעולים חדשים מרוסיה. א’ תשרי תשס”א 29.9.2000

ביאטריס, אישה מיוחדת! / טליה סלמון, ביום השלושים לפטירתה

זכיתי להיות לצידה ואיתה במעגלי חיים רבים – כשכנה להורי, כמורה וחנכת, כשותפה פעילה בחיי הקיבוץ, בחינוך ובבריאות ובהמון עשיות אישיות ופחות פומביות. תמיד במרץ בלתי נדלה, בחריפות השכל וחדות הלשון וציניות מסויימת, בעקשנות ובתקיפות שלא פעם חיפו על רגישות רבה. כי אם רק לא וויתרתי ולא נסוגותי לנוכח תגובה ראשונה תקיפה עד בלתי נעימה, וגם התעקשתי להיות שם ולהמשיך, לשאול ולהתעניין ולגלות איכפתיות אמיתית, נפלו חומות הקשיחות, ונתגלתה ביאטריס המתרגשת, הכואבת, האיכפתית. ביאטריס החכמה המשכילה והכל כך מלאה מבפנים. ואז יכולתי להבין מאיפה שאבה כל פעם את הכוח להתחיל מחדש.

בכל פעם לאחר תקופות משבר אישיות או אכזבות קיבוציות, ביאטריס גייסה כוחות ולקחה על עצמה לבנות משהו כמעט מאפס. זאת גם בגיל בו רב החברים בני גילה כבר מזמן פרשו אל פינתם. כך היה כאשר לקחה על עצמה את ועדת החינוך, את הקמת ועדת הבריאות, את הבניה והניהול של אולפן העולים. כי, בעשייה ובנתינה, לא היו לה גבולות. אבל לקבל???!

בשביל לתת משהו לביאטריס צריך היה לגייס את כל העקשנות והתקיפות שיתייצבו מול אלו שלה, ולשכנע אותה בכנות הכוונות. התקנת ברז בתוך ספריית הילדים הישנה? “תפסיקי עם השטויות האלה!” רכישת קלנועית כשהברכיים כבר בקושי סוחבות? – “השתגעת?! אני?! להוציא כל כך הרבה כסף?!

וגם עכשיו כשאני עומדת פה ומדברת עליה, אני חשה אותה מביטה בחיוך ציני מלמעלה כאומרת בקולה הגבוה והפסקני – “תפסיקי כבר לקשקש!” אבל כאז כן עתה, ביאטריס, אני לא אפסיק לדבר עליך, להעריך אותך ולדמות שאת ממשיכה לחיות בקרבנו!

כי מגיע לך הרבה יותר ממה שהצלחתי אני והצלחנו כולנו לתת לך!

29.10.2000

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן