משולם יוסף (יוסקו)

שנת לידה 12/06/1915
שנת פטירה 27/04/1988
מקום לידה בולגריה
מקום פטירה קיבוץ יקום
בן/בת זוג מרים
בן זוג מרים משולם

יוסקו (יוסף) משולם
מרים, נורית, אילן, עודי, מאיר, אורסולה, הנכדים
חברים יקרים, נפרדים אנו היום מיוסקו.
יוסקו שלנו היה איש חזק – בכל התקופות ובכל המצבים. כבר בגיל הנעורים היה פועל ועסייע לאמו, האלמנה, לקיים את משפחתם הגדולה.
כחניך השומר הצעיר בסופיה, גדוד “שבת אחים”, שירת בצבא הבולגרי והיה גם בהכשרה החקלאית סדוקי. יוסקו עלה לארץ בשנת 1939 באניית מעפילים. 40 ימים שטה האנייה בצפיפות רבה ולאחר טלטולים רבים הגיעו לתל אביב, ונבלעו על ידי אלפי תושבי העיר.
וכך התחילה דרך ארוכה של הגשמה שומרית אמתית. גרעין בקיבוץ גן שמואל וקיבוץ ד’ בחדרה. יוסקו, עשיר מאבקי קיום בחייו התגבר על כל קשיי הקליטה, ובקיבוץ ד’ החלה דרך ארוכה של חיים חדשים. ביקום, בנו מרים ויוסקו את קן משפחתם. משפחה שורשית אשר במשך כל השנים הבלטה מאד בקליטת נערים רבים, רבים המקיימים איתם קשר חזק עד היום.
ומחדרה ליקום – 40 שנות יצירה בקיבוץ וליוסקו שמור חלק נכבד בתחום המקצועי שלו – החשמל, אותו רכש בעת עבודתו בבולגריה. בכל בניין, או שדרת עצים, הותקנה על ידו מערכת החשמל, סך הכל הרבה מאד.
אך גם ביפה יש קשה. כאשר נפל בנו אברהם נפל במלחמת יום הכיפורים, התקשה יוסקו לקבל את המציאות החדשה – גם כשחלפו שנים רבות לאחר האסון.
השנים חלפו זרמו ויוסקו חלה, ומאז החלו עבורו חיים אחרים. אהבתו לים נתנה לו כוחות חדשים. יום יום היה יוצא לחוף הים, היה מביא לדייגים דברי שתיה והתבונן בגלי הים. המרחבים האין סופיים של הים גרמו לו אושר. מדי יום, לאחר שובו הביתה מהים זכה ליחס של הבנה וסבלנות רבה מצדה של מרים, כאשר יצרה עבורו ועבור כל משפחתם בית מלא.
למרבה הצער, התקפי מחלתו גברו עם הזמן, יוסקו נחלש והים התרחק… עם זאת, גם במצב חולשתו זה היה בו חוזק מיוחד להתקיים, לברך לשלום את חבריו וללכת רגלי יום יום קברת דרך קבועה.
יהי זכרו ברוך, ולמרים וכל משפחתה, לברברה ודורית – חזקו ואמצו!

דברי הספד / רחל ואהרון רפאלוביץ’
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן