ינקלביץ שלום

שנת לידה 21/05/1920
שנת פטירה 11/02/2014
מקום לידה רומניה
מקום פטירה קיבוץ יקום
בן/בת זוג חנה
בן זוג חנה ינקלביץ

שלום ינקלביץ’

שלום נולד לפני כמעט 94 שנים בעיירה ארציז שברומניה , להוריו דוד וברכה. הצעיר מבין 5 ילדים (שלש אחיות ואח אחד).
את לימודיו התחיל בבית הספר היהודי היסודי בעיירה . בהגיעו לגיל תיכון נאלץ לנסוע למרחקים היות ובעירה לא היה בית ספר תיכון יהודי. כשהיה בכיתה ט’ נסעו הוריו לביקור בארץ ישראל בה גרו כבר אחותו הגדולה ז’ניה ואחיו סיומא. במהלך הביקור רשמו את שלום ללימודים בבית הספר החקלאי מקווה ישראל וכך בסוף שנת 1936, כשהוא בן 16 בלבד, עולה שלום ארצה ונכנס לפנימייה במקווה ישראל, שם הוא לומד חקלאות בנוסף ללימודים הכלליים.
במהלך שלש שנות הלימוד מתגייסים התלמידים ל”הגנה” ועוזרים בשמירה על בית הספר.
בשנת הלימודים האחרונה מצטרף שלום לקן השומר הצעיר במקום, לגדוד עין שמר. הוחלט שהקן של מקווה ישראל יחבור לקן תל אביב ויחד יקימו קיבוץ חדש. עם סיום הלימודים מתיישבת הקבוצה בחדרה ומקימה את קיבוץ ארץ ישראלי ד’ הוא קיבוץ יקום.
בסוף הלימודים, קיץ 1939 , רגע לפני שהוא מגיע לקיבוץ בחדרה, מספיק שלום לנסוע באוניה לבקר את משפחתו ברומניה. המלחמה שפורצת גורמת לו לחזור לארץ , לקיבוץ , בעוד הוריו ובני משפחה נוספים נשארים ומגורשים ברכבות לרוסיה לגולאג בסיביר שם הם מעבירים חלק גדול משנות המלחמה . אימו מתה בדרך ואילו אביו ושאר בני המשפחה שורדים ועם תומה עולים לארץ.
בשנים הראשונות עובד שלום בחקלאות. אחר כך הוא לומד נהיגה. הקיבוץ קונה משאית, והוא נוהג אותה ועושה הובלות שונות במסגרת משרד הובלות בחדרה. מאוחר יותר הוא מוביל זיפזיף שניכרה בחוף הים אל אתרי בנייה שונים. בתום מספר שנים הוא חוזר לעבוד בחקלאות לרכז את ענף גידולי השדה. בהיותו בן 32 הוא נבחר להיות מרכז משק ובהמשך עובר קורס מרכזי משק ברופין. עם סיום הקדנציה הוא חוזר לגידולי השדה ובהמשך מקים את חממות הוורדים, וחוזר לקדנציה נוספת לריכוז משק ולגזברות.
עם הקמתו של מפעל פלסטיב נכנס שלום לעבוד בו כמרכז משמרת. תקופה קצרה שימש גם כמנהל המפעל ולאחר מכן משך שנים רבות ועד לפרישתו בגיל 85 עובד בהנהלת החשבונות של המפעל.
שלום חבר בועדת המשק ולאורך שנים רבות מעורב בעשייה המשקית כאחד מעמודי התווך שלה.
בחדרה פוגש שלום את חנה שעלתה מפולין. הם מקימים משפחה. בנם הבכור דני נולד בחדרה ולאחר העלייה על הקרקע נולדים גם דודי וחגית. עם השנים מתרחבת המשפחה ומצטרפים אליה 9 נכדים ו- 6 נינים.
שלום קשור לקיבוץ, לאדמה ולטבע הסובב אותו. כאדם מציאותי ופרגמטי הוא מעורב ותומך ביותר בתהליכים ובשינויים שהקיבוץ עובר. תמיד מוכן להשיא עצה בתחומים בהם היה מעורה שנים רבות כל כך.
משך שנים ניתן היה לראות את שלום וחנה מטיילים מידי יום בשבילי הקיבוץ ובגבעות שמסביב. מתרגשים מהטבע הבא לביטוי בחילופי העונות. ומהשינויים החלים בקיבוץ – מטע חדש שניטע, מבני מחסנים ותעשייה שהוקמו, שכונות חדשות שנבנו, כל דבר הוא סיבה לגאווה.
בשנים האחרונות הלכו וכלו הכוחות ולאחר פטירתה של חנה, בת זוגו למעלה מ- 70 שנה, הלך ופחת גם טעם החיים.
בשנתיים האחרונות טופל שלום בבית אשל. אין מילים לתאר את המסירות, האהבה והחום שהורעפו עליו על ידי צוות העובדות המופלא שבזכותו ידע גם רגעים של שמחה .
שלום, תנוח בשלום באדמת יקום שכה אהבת.

דברי הספד / חגית רז
התחבר אל האתר
דילוג לתוכן