הורביץ שטרן שרה

שנת לידה 09/12/1928
שנת פטירה 18/03/2009
שם משפחה קודם שטאובר
מקום לידה הונגריה
מקום פטירה קיבוץ יקום


שרה הרביץ שטרן
נולדה 9.12.1928 בדברצן, הונגריה
נפטרה 18.3.2009 בקיבוץ יקום, ישראל
נקברה בקיבוץ יסעור, ישראל
עלתה ארצה 10.5.1948
בתם של רבקה ואפרים שטאובר
(פרק 1 יסעור) אשתו של אריה שטרן
אימם של טלילה וגדי
(פרק 2 יקום) אשתו של אברהם הורביץ
קורות חיים:
שרה נולדה בעיר דברצן, הונגריה, להוריה רבקה ואפרים, כצעירה מבין שבעה אחים ואחיות. במשפחתה דלת האמצעים, קיבלה חינוך דתי-יהודי וציוני. בליבה של שרה היו שמורים זיכרונות של חיי ילדות מאושרים.
ב 1944 בעת כיבוש הונגריה על ידי הגרמנים, הייתה שרה בת חמש עשרה וחצי ולמדה בבית ספר תיכון.
כשמלאו לה שש עשרה שנים גורשו שרה ומשפחתה ברכבות משא למחנות הסגר ועבודות כפייה. בעשרת החודשים בהם שהו במחנה, נספו רבים מקור ומרעב. שרה סיפרה שהיא ומשפחתה שרדו את המחנה הודות לרוחם האופטימית ולאמונה שבסוף, לכשתסתיים הזוועה – הם יעלו לארץ האבות – ארץ ישראל (פלסטינה דה אז).
שרה לא רצתה לספר ולהרחיב דיבור על הזוועות שעברו עליה במשך שהותה במחנה. כדרך המעפילים, הגיעה לארץ ונקלטה בקיבוץ יסעור. כאן, בגיל עשרים ושתיים נישאה לאריה שטרן, ג’ורי שגם הוא היה עולה חדש מהונגריה. לשרה וג’ורי נולדו שני ילדים, טלילה וגדי.
כשנה אחרי מותו של ג’ורי, הכירה את אברהם הורביץ, חבר קיבוץ יקום, שהתאלמן גם הוא זה לא מכבר. שרה ואברהם שהיו בעלי סיפור משפחתי דומה, מצאו שפה משותפת ואהבה לאחר תקופת הכרות קצרה. בשירה “ליד הכנרת” נתנה שרה ביטוי למפגש המרגש ביניהם ולאהבתה החדשה –
“האם כבר נסיתם ללכת אחרי לבכם
כאשר על גבכם רובץ משא של 60 שנות חיים ויותר
להיות, ולהרגיש את הכנרת
ולידי גבר חדש, ונחמד.
פתאום להרגיש קל כאילו השנים נשרו
לחייך
ובכל זאת להרגיש זרות.”
מאז חלפו להן 20 שנות חיי משפחה המאושרים ויפים מלאי טיולים וחוויות ובניית בית משפחתי וחם, עם אברהם וילדיו. בו בעת התמודדה שרה עם השתלבות בקיבוצה החדש, יקום.
שרה אהבה ליצור. היא רקמה מפות, כריות ותיקים, ארגה שטיחי קיר וכתבה. במהלך השנים נתנה ביטוי לחוויות חייה בכתיבה ובסיפורים הומוריסטיים. בשפתה המיוחדת, במבטא הונגרי כבד מלווה שגיאות בולטות בעברית שאפיינו את דיבורה וכתיבתה. מודעת לכך וכואבת.
לפני שנה, כאשר הרגישה שמחלתה גוברת וימיה ספורים, אצה לה הדרך להוציא לאור את כתביה. ולקראת מלאות לה 80 שנים, הצליחה להגשים זאת ולהוציא לאור את ספרה “פרקי חיים.” זכיתי להכיר את שרה יותר לעומק במהלך העבודה המשותפת אתה ועם אברהם, על סיפרה.
מירי רצון, יקום – 18.03.2009

התחבר אל האתר
דילוג לתוכן